NETDEFENSE
Pretraživač vas sluša ?!!
Dali ste znali za ovaj bag ?
Otkriven bag koji pretvara browser u uređaj za prisluškivanje ...možda neće biti neobično što ćemo vam ovoga puta savetovati da budete tiši ako ste u blizini računara, konrektno, u blizini Chrome-a. Deluje kao šala, ali za takav savet postoji dobar razlog. Google-ov browser ima opasan sigurnosni propust koji vaš računar pretvara u uređaj za prisluškivanje. Bag u Chrome-u koji je otkrio izraelski programer Tal Atar omogućava web sajtu pristup mikrofonu računara čak i onda kada ste završili sa posetom sajtu
Sport na računaru
Dali vi provodite previše vremena za računarom ?
Osoba koja sedi za računarom i u većini slučajeva je u nepravilnom položaju. Osim toga, tada se osoba fizički ne kreće i na taj način njene stvarne fizičko-motoričke osobine slabe. Jedino što možemo preporučiti je da vreme koje osoba provodi igrajući se za računarom, provede igrajući se u prirodi, baveći se nekim fizičkim aktivnostima. Ovo se ne odnosi samo na vreme igrajući se za računarom, nego na svo vreme koje se provede radeći ne korisne stvari.
EKSPERIMENT Jacka Vale-a
Jako zanimljiv eksperiment, obavezno pogledajte .
Džek Vela je glumac - komičar koji je imao potrebu da dokumentuje ono što radimo na društvenim mrežama poput Fejsbuka, Jutjuba, Pinterest, Maj Spejs... Prvo što je uradio, pregledao je profile korisnika mreža, prikupio informacije o njima, a kasnije ih je na ulici, u kafićima... zaustavljao i iznosio šta zna o njima. Naravno, jedini uslov za uspeh ogleda je bio da je Džek potpuni neznanac za njih. Ishod ogleda je da su neki bili sretni kad su im je rečeno da je sve to šala, ali neki su bili nezadovoljni, ljuti i tvrdili da im je napao privatnost. Detalje ogleda videćete kada pregledate video.
,,Lov u mutnom"
Saznajte više o Fišingu (eng. Phishing)
To je lov u mutnom u svetu računara. Predstavlja skup metoda koje se koriste za kradju identiteta.Kako?Konkretno, dobijete e-mail poruku sa sadržajem poput: ''Nismo mogli da povratimo vaše podatke molimo vas da ponovite unos vaših podataka.'' To izgleda kao da vam je poslato sa društvene mreže ili sa nekog sajta na kojem možda imate nalog. Takve poruke treba samo da obrišete, nipošto da ulazite ili unosite vaše podatke, pogotovo ne informacije kao broj vašeg bankovskog računa, niti bilo kakve lične informacije. Mnogi su postali žrtve fišinga putem raznih aplikacija.
Eksperiment (socijalne mreže)
Jos jedan jako dobar eksperiment Jack-a Vale-a .
Na zanimljiv način pokazano kako se informacije koje ostavljate na društvenim mrežama mogu uzeti i sikoristiti . Obavezno pogledajte ovaj video, nećete se pokajati.
Sajber Bezbednost
Važnost bezbednosti na internetu.
Da li biste ikada ušli u ogromnu prostoriju punu stranaca i na sve strane bacali kartice ili razglednice sa vašim brojem telefona i kućnom adresom ? Ne ! Onda šta postižeš time što objavljivanje te detalje na društenoj mreži, gde svako u svetu može da im pristupi ? Lako je zaboraviti da informacije koje smo ostavili na društvenim mrežama je vidljiv ne samo na našim aktuelnim društvenim krugovima, ali našim prijateljima " i prijateljima svojih prijatelja prijatelja ... i jezivim osobama širom sveta koje nikada niste sreli. Dakle, danas smo ukazali na važnost postavljanja stroge privatnosti, birajući jake lozinke i druge korake koje možete preduzeti kako bi se obezbedili i ostali bezbedni na mreži. Dobre vesti ! Internet bezbednost je lakša nego što mislite.