NETDEFENSE
Da li ste znali ?

"Mali Haker"
''Mali haker'' je najmlađi haker na svetu. Imao je 10 godina. Rodom je iz Meklina, država Virdžinija (SAD). Otkrili su ga tako što je upao u kompjutersku mrežu svoje škole. IT policija ga je locirala. Nisu otkrili identitet, a nisu ni podigli optužnicu protiv njega. To se desilo 2011. godine. Danas, najverovatnije postoje još mlađi hakeri, ali nisu locirani ;) .
Izvor: Blic online

Cyber bullying
Sajber buling u prevodu ''sajber maltretiranje'' prvi je uočio kanadski učitelj i aktivista protiv nasilja Bili Belsej. Definisao ga je kao ''korišćenje informacija i tehnologija da bi se podražavalo namerno, ponavljajuće i neprijateljsko ponašanje od strane pojedinca ili grupe, koja ima nameru da druge maltretira." Na žalost, u našoj zemlji to je uzelo maha.

mLearning
Da li ste znali da učenici u Velikoj Britaniji, još od 2001. godine uče putem mobilnog telefona?! Mobilno učenje je elektronsko učenje koje zahteva od opreme inteligentan telefon i dobar ''palac''. M-učenje je uvedeno sa ciljem da se smanji razlika među učenicima po pitanju materijalnog položaja, jer u Velokoj Britaniji nisu svi u mogućnosti da imaju računar, verovali ili ne.

Zenux
Trojanski konj koji zaražava računare korisnika interneta. On krade kodovo FTP pristupa korisnika na određenim veb stranicama, a potom inficira te iste stranice.

Netikecija
Ili netiketa je prihvatljivo ponašanje na internetu, tj. predstavlja internet bonton u kojem važi zlatno pravilo: ''Ponašaj se prema drugima onako kako bi želeo da se drugi ponašaju prema tebi.

Bag
Računarski „bag“ je popularni naziv za grešku u računarskom programu. Termin dolazi od engleske riječi bug (buba, insekt) i počeo se šire koristiti od nastanka digitalnih računara 1940-ih godina. Bagovi nastaju pri procesu pisanja računarskih programa, u kojem se dešavaju različite greške uzrokovane ljudima koji ih pišu.

Hoax
Hoax ili masovna obmana je bilo kakva prevara koja ima za cilj lažno predstavljanje i obmanu ljudi, čiji se sadržaj najčešće nalazi u poruci ili spamu (neželjenoj pošti). U informacijskim tehnologijama, hoax predstavlja svaku poruku koja lažnim informacijama navodi korisnika da oda poverljive podatke ili bez opravdanog razloga poduzme neku radnju. Najčešće se radi o krađi pristupnih podataka bankovnom računu, ali uobičajeni su i lančane e-mail koje upozoravaju korisnike o nepostojećim pretnjama ili ih nagovaraju da poduzmu neku destruktivnu radnju na svom računalu.

Smartphone
pametni telefon koji sadrži mogućnosti ličnog digitalnog pomoćnika i mobilnog telefona. Današnji modeli služe kao prenosivi medijski reproduktori i kamere s ekranima na dodir visoke rezolucije, kao internet pregledači koji mogu pristupiti i ispravno prikazati standardne internet stranice, a ne samo one prilagođene za mobilne uređaje, zatim GPS navigaciju, Vaj-faj i mobilni široko-pojasni pristup. Definicije se menjaju vremenom jer mnogi obični telefoni sada imaju mogućnosti koje su pametni telefoni imali u prošlosti. Operativni sistemi koji su zastupljeni na ovim uređajima su: Simbian, Vindovs mobajl, iOS, Android i Palm OS.

Lan
Lokalna računarska mreža ili (LAN) je skup računara koji su povezani u jednu računarsku mrežu, na relativno malom prostoru, kao što su kancelarija, više kancelarija ili zgrada. Najčešći metod povezivanja računara u lokalnoj mreži jeste kablovima (Eternet) ili bežična mreža. Lokalna mreža može, najčešće preko nekog rutera, biti povezana sa drugim mrežama u veću WAN mrežu ili direktno preko provajdera na Internet.

URL
Je u prevodu - ujednačeni (usklađeni) lokator sadržaja (resursa). URL je putanja do određenog sadržaja na Internetu i naziva se Web adresa. Sadržaj na kojega upućuje URL može biti HTML dokument (web stranica), slika, ili bilo koja datoteka koja se nalazi na određenom poslužitelju.

Spajver
je program koji zauzima mali kapacitet na vašem računaru i koristi se za krađu podataka sa računara. Ako ne posedujete antivirusni program gotovo je sigurno da imate minimum jedan ovakav program u svom sistemu.. Postoji mnogo načina na koji svoj računar možete zaraziti spajverom, pa ćemo navesti neke od najčešćih: Jedan od veoma najčešćih načina je putem iskačućih prozora pop-up. Jedan klik i to je to.

HTTP
Je mrežni protokol koji pripada sloju aplikacije OSI referentnog modela, predstavlja glavni i najčešći metod prenosa informacija na vebu. Osnovna namena ovog protokola je isporučivanjeHTML dokumenata, tj. veb stranica. HTTP je samo jedan od internet protokola. Razvoj i standardizaciju HTTP protokola nadgledaju W3C i Internet Engineering Task Force.

HTTPS
(Hypertext Transfer Protocol Secure) je Hypertext Transfer Protocol-a sa SSL/TSL protokolom kako bi se obezbedio siguran pristup sajtu i sigurnu konekciju. HTTPS konekcija se često koristi za novčane transakcije preko Interneta i za prenos osetljivih informacija. HTTPS ne treba mešati sa Secure HTTP (S-HTTP).

Firewall
Zaštitni zid (Firewall, u prevodu vatreni zid, vatrobran) je hardver ili softver koji u sklopuračunarske mreže ima mogućnost da spreči nepropisni ili neželjeni prenos podataka preko mreže koji je zabranjen od strane sigurnosne politike postavljene na mreži.Zaštitni zid ima zadatak da kontroliše (dozvoljava ili odbija) protok podataka između različitih zona u računarskoj mreži.

Phishing
ili mrežna krađa identiteta je vrsta prijevare putem e-maila odnosno elektroničke poruke. Pošiljatelj navodi žrtvu da na lažnoj web stranici, čija je hiperveza data u poruci, otkrije osobne ili financijske informacije.Phishing se može iskoristiti tako da se osobi ukrade novac ili nanese neka druga šteta (primjerice, provala u e-mail račun žrtve).

Malware
Je skraćenica od engleske reči "malicious software" što u prevodu znači maliciozni odnosno zloćudni program. U zloćudne programe spadaju virusi i špijunski programi koji se mogu ugraditi u računar ili mobilni uredjaj, a da to ni ne znate. Sajber kriminalci koriste malver da ukradu lične informacije, na primer, za kradju informacija šifre i korisničkog imena bilo kog naloga ili da obuzmu računar i iskoriste ga u širenju (slanju) spamova na druge računare preko e-mejl kontakata. Zaražen računar može da vodi do ozbiljnih problema kao što je kradja identiteta.

Virus
Je program ili kod koji se sam replikuje u drugim datotekama s kojima dolazi u kontakt. Može se nalaziti i zaraziti bilo koji program, sektor za podizanje računara, dokument koji podržava makronaredbe, tako da promeni sadržaj te datoteke i u nju kopira svoj kod.

Antivirus
Antivirusni softver ili antivirus je softver koji se koristi za prevenciju, otkrivanje i uklanjanje malwarea (zlonamernog softvera). Za razliku od prvobitnih antivirusnih softvera, koji su se bazirali isključivo na tretiranju računalnih virusa, moderni antivirusni softveri štite od različitih malwarea, u koje osim "klasičnih" virusa spadaju i : crvi, trojanci, backdoor, rootkit, adwarei, spywarei, dialeri, keyloggeri... Mnogi današnji paketi nude zaštitu i od raznih vrsta socijalnog inženjeringa, poput fišinga .

File sharing
Deljenje datoteka je praksa distribuiranja ili omogućavanje pristupa ka digitalnom skladištu informacija , kao što su računarski programi , multimedia ( audio , slike i video), dokumenata ili elektronskih knjiga.